Różne opcje inwestowania w nieruchomości – które są najlepsze?

Jakie są różne opcje inwestowania w nieruchomości?

Jak wybrać tę najlepszą dla Ciebie?

Oto (nie takie znów) krótkie omówienie kilku popularnych rodzajów inwestycji w nieruchomości i ich wad oraz zalet.

 • Zakup mieszkania pod wynajem (rynek wtórny lub pierwotny)
  Inwestowanie w mieszkanie na wynajem (na rynku wtórnym lub pierwotnym) może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, możesz cieszysz się regularnymi dochodami z czynszu, które mogą stanowić stabilne źródło przychodów. Dodatkowo, w miarę upływu czasu, wartość nieruchomości może wzrosnąć, co daje możliwość osiągnięcia zysku w dłuższej perspektywie. Ważne jest jednak zdanie sobie sprawy z konieczności zarządzania najmem i ryzyka niskiego popytu na wynajem w niektórych okresach.Zalety: regularne dochody z czynszu, potencjalny wzrost wartości nieruchomości, stabilność inwestycji.
  Wady: konieczność zarządzania najmem, ryzyko niskiego popytu na wynajem.W tym momencie w Krakowie minimalny budżet na zakup i remont takiego mieszkania to 400 tys. złotych, aczkolwiek należy pamiętać, że są miasta dużo tańsze, gdzie kawalerkę możemy kupić za 15-200 tys. lub nawet mniej.
 • Zakup mieszkania pod wynajem na pokoje lub mikrokawalerki:
  Jest to opcja, która może przynieść większe korzyści. Dzięki temu, że takie mieszkanie może być wynajmowane przez większą liczbę najemców, możesz cieszyć się wyższymi przychodami w porównaniu do standardowego mieszkania wynajmowanego w całości. Ponadto, wynajem na pokoje lub mikrokawalerki umożliwia łatwiejszą dywersyfikację ryzyka, ponieważ utrata jednego najemcy nie wpływa aż tak znacząco na ogólny dochód. Należy jednak pamiętać, że zarządzanie wieloma najemcami może być wyzwaniem, a większe zużycie infrastruktury może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

  Zalety: większa liczba najemców, większe przychody, łatwiejsza dywersyfikacja ryzyka.
  Wady: większe wyzwanie w zarządzaniu wieloma najemcami, większe zużycie infrastruktury.Zrobienie w Krakowie gotowca inwestycyjnego na 4 pokoje to inwestycja rzędu 650-750 tys. złotych.
 • Samodzielne flipy:
  Czy posiadasz umiejętności remontowe i chciałbyś zyskać na inwestycji w nieruchomości w krótkim czasie? Samodzielne flipy mogą być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Polegają one na zakupie nieruchomości z zamiarem przeprowadzenia remontu i odsprzedania jej po podwyższeniu wartości. Główną zaletą takiej inwestycji jest potencjalnie wysoki zysk w krótkim czasie. Możesz również wykorzystać swoje umiejętności remontowe, aby obniżyć koszty. Warto jednak pamiętać, że samodzielne flipy niosą ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w ocenie potencjału nieruchomości.

  Zalety: potencjalnie wysokie zyski w krótkim czasie, możliwość wykorzystania własnych umiejętności remontowych.
  Wady: ryzyko nieudanych transakcji, wymaga umiejętności oceny potencjału nieruchomości.Tutaj budżet podobny jak przy mieszkaniu na wynajem. Oczywiście górnej granicy nie ma. Dla naszych inwestorów większość mieszkań, które obecnie kupujemy jest w przedziale 700-900 tys. zł (sam zakup, bez remontu i innych kosztów), ale zdarzają się transakcje również powyżej 1 mln, czy nawet 1,5 mln.
 • Pasywne inwestowanie we flipy:
  Jeśli nie jesteś zainteresowany wykonywaniem samodzielnego remontu, istnieje opcja pasywnego inwestowania we flipy. To inwestowanie w projekty, w których inni zajmują się remontem i odsprzedają nieruchomość. Ty uczestniczysz w zyskach bez konieczności zaangażowania się w prace remontowe. Jest to korzystne, ponieważ pozwala osiągnąć potencjalne zyski bez konieczności posiadania umiejętności remontowych. Należy jednak pamiętać, że wpływ na decyzje projektowe będzie ograniczony, a potencjalne zyski mogą być mniejsze niż w przypadku samodzielnego flipa.Zalety: możliwość uczestniczenia w zyskach bez konieczności zaangażowania się w remonty, profesjonalne zarządzanie.
  Wady: ograniczony wpływ na decyzje projektowe, możliwość niewielkich zysków.Więcej na ten temat we wpisach:
  https://spinvest.com.pl/blog/2023/05/31/inwestowanie-pasywne-w-nieruchomosci/
  https://spinvest.com.pl/blog/2023/06/14/zalety-inwestowania-we-flipping-mieszkan-cz-1/
  https://spinvest.com.pl/blog/2023/06/21/zalety-inwestowania-we-flipping-mieszkan-cz-2/
  https://spinvest.com.pl/blog/2023/06/28/zalety-inwestowania-we-flipping-mieszkan-cz-3/
  Tutaj potrzebny budżet analogicznie jak przy samodzielnych flipach. Różnica jest taka, że dzielimy się zyskiem z naszym partnerem w transakcji.
 • Pożyczki inwestycyjne:
  Czy myślałeś o inwestowaniu w nieruchomości poprzez udzielanie pożyczek? Pożyczki inwestycyjne to opcja, która może generować pasywne dochody. Możesz udzielać pożyczek innym inwestorom na ich projekty nieruchomościowe i otrzymywać regularne spłaty z tytułu odsetek. Jest to atrakcyjne, ponieważ wymaga niższego zaangażowania finansowego niż zakup pełnej nieruchomości. Należy jednak dokładnie ocenić ryzyko związane z niewypłacalnością pożyczkobiorcy i przeprowadzić gruntowną analizę przed udzieleniem pożyczki.Zalety: generowanie dochodów pasywnych, niższe zaangażowanie finansowe, dywersyfikacja portfela.
  Wady: ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy, konieczność gruntownej analizy ryzyka.Więcej na ten temat we wpisie:
  https://spinvest.com.pl/blog/2023/06/07/pozyczki-na-rynku-nieruchomosci-korzysci-i-ryzyka/
  Zazwyczaj w tej formie można inwestować od kwoty 50 tys. zł.

 • Zakup gruntu/działki:
  Czy zastanawiałeś się nad inwestowaniem w grunt lub działkę? Zakup gruntu lub działki może być atrakcyjnym długoterminowym rozwiązaniem. W miarę upływu czasu, wartość takiej nieruchomości może wzrosnąć, zwłaszcza jeśli znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji lub istnieje potencjał budowlany. Dodatkowo, zakup gruntów lub działek daje możliwość budowy na własne potrzeby w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że taka inwestycja może wymagać dłuższego okresu oczekiwania na zysk i wiąże się z ryzykiem braku zainteresowania kupnem działki.
  Key Considerations When Buying Vacant Land as an Investment
  Zalety: potencjał wzrostu wartości w dłuższej perspektywie, możliwość budowy na własne potrzeby.
  Wady: dłuższy okres oczekiwania na zysk, ryzyko braku zainteresowania kupnem działki.Tutaj wymagany budżet bardzo zależy od typu działki i lokalizacji, ale można przyjąć, że niewielki kawałek gruntu budowlanego można kupić w okolicach 100-150 tys.
 • Lokale użytkowe:
  Czy interesuje Cię inwestowanie w lokale użytkowe? Lokale użytkowe, takie jak biura, sklepy czy restauracje, mogą być atrakcyjną opcją inwestycyjną. Wynajem na cele komercyjne może generować regularne dochody i długoterminowe umowy najmu, co stanowi pewność stabilności finansowej. Jednak należy zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z pustostanami oraz koniecznością znajomości specyfiki rynku nieruchomości komercyjnych.Zalety: możliwość wynajmu na cele komercyjne, regularne dochody, długoterminowe umowy najmu.
  Wady: ryzyko pustostanów, konieczność znajomości specyfiki rynku.Kwoty zależą od lokalizacji i typu lokalu (np. czy ma witrynę, jakie ma przeznaczenie itd.). Ceny są zbliżone lub nieco wyższe niż podobnych metrażowo lokali mieszkalnych. Ale atrakcyjny lokal w dobrej lokalizacji może też być wart wielokrotnie więcej.
 • Kwatery pracownicze:
  Kwatery, szczególnie popularne wśród studentów i osób podróżujących służbowo, mogą stanowić opłacalny rodzaj inwestycji. Wynajem pokoi na krótkoterminowe pobyty może przynieść stabilne zyski, a popularność takich miejsc gwarantuje utrzymanie pełnego obłożenia w odpowiednich sezonach. Należy jednak pamiętać, że popyt na kwatery może być sezonowy, a utrzymanie odpowiednich standardów może wymagać dodatkowego zaangażowania.Zalety: możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni, większe przychody.Wady: większe ryzyko związane z zarządzaniem wieloma najemcami, konieczność nadzoru.
  Jeśli interesuje Cię temat kwater pracowniczych, polecam chyba najlepszego specjalistę od tego typu inwestycji – Mariusz Stężały
  Kwatery Robotnicze Warszawa | Kwatery Pracownicze Warszawa - kontakt, telefon, ceny, opinie. - Meteor
  Zazwyczaj na kwatery przerabia się domy, więc wartość inwestycji to zakup domu + koszty adaptacji. Więc będą to kwoty powyżej 600-800 tys. zł, ale można również połączyć biznes kwater z podnajmem i zamiast dom na kwatery kupować, to wynająć go na kilka lat z prawem podnajmu, co znacznie zmniejszy koszty inwestycji.
 • Podnajem:
  Oferowanie nieruchomości w podnajmie może być atrakcyjnym sposobem na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i generowanie większych przychodów. Wynajmując nieruchomość na mniejsze jednostki, takie jak pokoje czy apartamenty, możesz zwiększyć zyski w porównaniu do tradycyjnego wynajmu na całość. Należy jednak pamiętać, że zarządzanie wieloma najemcami może być wyzwaniem, a konieczność nadzoru i utrzymania nieruchomości w dobrym stanie może wymagać dodatkowego wysiłku. Z kolei specjalistą w tym temacie jest Mateusz Brejta. Jeśli myślisz o podnajmie, to polecam właśnie jego szkolenia. Ta forma jest zdecydowanie najtańszą z dostępnych opcji inwestowania w nieruchomości, bo można rozpocząć działanie już z kilkoma tysiącami złotych. Aczkolwiek jeśli nie zlecamy tego komuś, to jest to bardziej biznes/praca niż inwestowanie.Zalety: niski wymagany kapitał początkowy
  Wady: zajęcie dość pracochłonne (musimy znaleźć odpowiednie mieszkanie, namówić właściciela na współpracę, a następnie zająć się adaptacją mieszkania i zarządzaniem najmem).

 

Podsumowując, istnieje wiele różnych opcji inwestowania w nieruchomości, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Wybór najlepszego rodzaju inwestycji zależy od Twoich preferencji, możliwości finansowych i stopnia zaangażowania, którego jesteś gotowy podjąć. Warto dokładnie przemyśleć swoje cele inwestycyjne i analizować rynek, aby podjąć najlepszą decyzję.

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć inwestować w nieruchomości lub masz jakieś pytania, napisz do nas. Chętnie podzielimy się naszymi radami i doświadczeniem.

Jakie są Twoje preferencje inwestycyjne? Czy masz doświadczenie w inwestowaniu w nieruchomości? Daj znać w komentarzu!

#inwestycje #nieruchomości #finanse #dochody #inwestowanie

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *