Zalety inwestowania we flipping mieszkań – cz. 2

W pierwszej części wpisu zaczęliśmy omawianie potencjalnych korzyści z inwestowania w nieruchomości w formie flippingu. Dziś kontynuujemy ten temat, skupiając się na generowaniu pasywnych dochodów i tworzeniu wartości.

Inwestowanie w obrót mieszkaniami może generować dochody pasywne z kilku powodów. Możliwość wynajmu nieruchomości przed jej sprzedażą pozwala na regularne wpływy z tytułu czynszu, co stanowi stałe źródło dochodu. Ta metoda jest szczególnie popularna przy sprzedaży tzw. gotowców inwestycyjnych, czyli mieszkań zoptymalizowanych pod kątem stopy zwrotu z najmu, najczęściej w formie wynajmu na pokoje (choć nie tylko, gotowcem może być też lokal użytkowy z umową najmu, zestaw kilku wynajętych mikromieszkań na jednej księdze wieczystej (czyli tzw. wielopaki)).

Jak to działa? W założeniu od razu po zakończeniu remontu wyszukujemy najemców i podpisujemy z nimi umowy. Po uzyskaniu 100% obłożenia mieszkanie możemy dalej trzymać lub zacząć szukać kogoś, kto chciałby takie wynajęte mieszkanie od nas kupić. Dodatkową wartością jest jeszcze usługa zarządzania najmem (lub podnajem), która ma spowodować, że dla kupującego inwestora zakup będzie całkowicie bezobsługowy.

Ten model jest więcej połączeniem wynajmu z flipem, bo inwestor czerpie zyski zarówno z wynajmu, jak również ze sprzedaży nieruchomości. Czasem stosuje się go również przy klasycznych flipach, kiedy przykładowo na dany typ nieruchomości akurat jest niski popyt. Zamiast obniżać cenę można mieszkanie wynająć i poczekać na powrót lepszej koniunktury. Wynajem mieszkania zapewnia stabilny przepływ gotówki, który pomaga w pokryciu kosztów związanych z nieruchomością, takich jak hipoteka, podatki czy utrzymanie. Ponadto, popyt na wynajem mieszkań często jest stabilny i istnieje duże zapotrzebowanie na dostępne mieszkania, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach.

Inwestowanie w modelu hybrydowym najmo-flipowym daje również elastyczność, ponieważ inwestor może zdecydować się na sprzedaż nieruchomości w najbardziej dogodnym momencie rynkowym. Tradycyjny flip (bez wynajmu) generuje comiesięczne koszty (administracja, media, sprzątanie, ogłoszenia itd.). Natomiast mieszkanie wynajęte generuje comiesięczny pasywny dochód, który wspomaga budżet inwestora i daje większą niezależność finansową.

W kontekście pasywnych dochodów należy również wspomnieć o możliwości pasywnego inwestowania we flipy. Ten model – w którym działa również Spinvest – pozwala na minimalne czasowe zaangażowanie inwestora (około 10h w ciągu półrocznej inwestycji). Założenie jest takie, że inwestor finansuje cały proces, a jego biznesowy partner (fliper) zajmuje się stroną operacyjną (wyszukiwanie, zakup, projektowanie, remont, marketing oferty i sprzedaż). Na końcu strony dzielą się zyskami w ustalonych proporcjach (np. 50/50).

Inna możliwość uzyskania pasywnego dochodu to udzielenie fliperowi pożyczki ze stałym oprocentowaniem w skali roku, które to środki on następnie wykorzystuje do przeprowadzenia inwestycji. Inwestor od pożyczonego kapitału dostaje odsetki co ustalony czas (na koniec czasu trwania pożyczki, co kwartał, co miesiąc).

Kolejna korzyść z realizowania strategii flipingu mieszkań, to tworzenie wartości dodanej. Inwestowanie w obrót mieszkaniami daje potencjał tworzenia wartości z kilku powodów. Po pierwsze, możliwość przeprowadzania wykończenia, remontów i modernizacji nieruchomości pozwala na podniesienie jej wartości rynkowej. Poprawa stanu technicznego, estetyki czy wyposażenia może przyciągnąć większą liczbę potencjalnych nabywców i umożliwić sprzedaż z wyższym zyskiem.

Zawsze to samo mieszkanie przed i po remoncie zmienia się nie do poznania. Widać to szczególnie na rynku wtórnym w przypadku starych, zaniedbanych mieszkań – tam tego typu metamorfozy są najbardziej spektakularne. Ale i na rynku pierwotnym kreatywne zaaranżowanie przestrzeni jest o wiele milsze dla oka niż gołe ściany sprzedawane najczęściej przez deweloperów.

Po drugie, dostosowanie nieruchomości do bieżących trendów i preferencji klientów, takich jak energooszczędność czy nowoczesny design, może podnieść jej atrakcyjność i wartość. Ponadto, zmiana przeznaczenia nieruchomości, na przykład z mieszkalnej na komercyjną, może zwiększyć jej wartość, otwierając nowe możliwości generowania dochodu. Inwestorzy mają również szansę na odkrycie nieruchomości z potencjałem, które są niedoceniane na rynku i można je zakupić poniżej ich rzeczywistej wartości.

Biorąc pod uwagę nieco większą skalę (i inną specyfikę branży) istnieje również możliwość tworzenia wartości przez rozwinięcie projektów deweloperskich, takich jak budowa nowych domów czy kompleksów mieszkalnych. Inwestorzy mogą również korzystać z możliwości zagospodarowania przestrzeni, na przykład przez podział jednej nieruchomości na kilka mniejszych jednostek mieszkalnych, podział działki na kilka mniejszych.

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie kreatywności i umiejętności zarządzania projektami w celu maksymalizacji wartości nieruchomości. Kolejny przykład to przeprowadzenie procesu administracyjnego związanego z uzyskaniem dla działki warunków zabudowy lub pozwolenia na budowę. To również w istotny sposób zwiększa wartość nieruchomości dla potencjalnego nabywcy. W ten sposób możemy przeprowadzić flip na działce i zrealizować zyski np. kilkaset tysięcy złotych na jednej transakcji (choć oczywiście wymaga to niepomiernie więcej wiedzy i doświadczenia niż fliping mieszkań).

Ostatecznie, tworzenie wartości w nieruchomościach może prowadzić do większych zysków przy sprzedaży, co przyczynia się do sukcesu inwestycyjnego.

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *