Inwestowanie – FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Dzisiejszy wpis jest poświęcony najczęściej zadawanym pytaniom, z jakimi spotykamy się podczas rozmów z inwestorami zainteresowanymi zakupami mieszkań lub udzielaniem pożyczek.

Jeśli masz pomysły na inne pytania, które mogą nurtować Ciebie lub inne osoby rozważające inwestowanie, napisz w komentarzu 🙂

 

 1. Jak to dokładnie u Was działa z tymi flipami?

W największym skrócie: wyszukujemy atrakcyjną ofertę, wysyłamy ją mailowo do Ciebie. Ty ją analizujesz i podejmujesz decyzję czy wchodzisz w dany temat czy czekasz na kolejny. Jeśli się zdecydujesz, to pilotujemy cały proces zakupu mieszkania, następnie wykonujemy projekt i prowadzimy nadzór nad wykonaniem remontu wnętrza. Kiedy mieszkanie jest gotowe pod klucz, przygotowujemy ofertę, prowadzimy działania marketingowe i sprzedażowe. Rozliczamy się pół na pół z zysku z transakcji (nasze wynagrodzenie jest płatne w trzech transzach: 25% po zakupie, 25% po zakończeniu remontu i 50% po sprzedaży).
Więcej na temat inwestowania we flipping tutaj: https://spinvest.com.pl/blog/2023/06/14/zalety-inwestowania-we-flipping-mieszkan-cz-1/

 

 1. Jak to dokładnie u Was działa z tymi pożyczkami?

Pożyczka jest nieco prostszym wariantem inwestowania. Nie musisz czekać na oferty ani ich analizować. Twoim jedynym obowiązkiem jest pojawić się u notariusza na podpisanie umowy i wykonanie przelewu. W przeciwieństwie do flipa na pożyczce zarabiasz od pierwszego dnia. Nie ponosisz też ryzyk związanych z transakcją. Wszystkie koszty (notariusz, PCC) są po naszej stronie. Również my płacimy za Ciebie podatek od odsetek (obecnie wynosi on 19%).

Przed spotkaniem u notariusza ustalamy kwotę pożyczki, wysokość odsetek w skali roku oraz sposób ich wypłacania (najczęściej wybierana opcja to wypłata odsetek co miesiąc). Wysokość odsetek zależy od kwoty pożyczki i waha się w przedziale 8-11%..

Więcej na temat inwestowania w pożyczki tutaj:

https://spinvest.com.pl/blog/2023/06/07/pozyczki-na-rynku-nieruchomosci-korzysci-i-ryzyka/

 

 1. Czy moje pieniądze są bezpieczne? Czy i ile mogę stracić? Jakie macie zabezpieczenia?

Tak, Twoje środki są bezpieczne. Dlaczego?

W przypadku flipa z założenia kupujemy mieszkanie poniżej wartości rynkowej. Dodatkowo podnosimy wartość poprzez remont lub wykończenie. Jesteś również właścicielem nabywanej nieruchomości, więc możesz nią dysponować w sytuacji, gdyby z jakiegoś powodu nasza współpraca się nie ułożyła. Główne ryzyko takiej transakcji polega na tym, że mieszkanie nie sprzeda się w założonej cenie (czyli najwyżej zarobisz mniej) i/lub nie sprzeda się w założonym czasie (zarobisz, ale później). Nie mieliśmy do tej pory stratnej transakcji. I nie mamy zamiaru.

Dla mieszkań pod wynajem sytuacja jest analogiczna. Tutaj większe ryzyka wiążą się z samym procesem wynajmu, np. jeśli trafisz na nieuczciwego najemcę. Dobrze zorganizowane procesy zarządzania najmem i odpowiednie umowy pozwalają na zminimalizowanie tego ryzyka.

W przypadku pożyczki masz zabezpieczenie wynikające z umowy notarialnej: egzekucja z art. 777 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Oznacza to, że – gdybyśmy nie oddali Twojej pożyczki – nie musisz czekać wiele lat na rozstrzygnięcie sprawy sądowej o zapłatę. Nasza umowa daje Ci prawo skorzystania z przyspieszonej ścieżki i w ciągu kilku tygodni możesz zacząć dochodzić swoich roszczeń przez komornika z całego majątku naszej spółki i majątku zarządu.

 

 1. Ile mogę zarobić?

W przypadku pożyczek wysokość odsetek zależy od kwoty pożyczki i waha się w przedziale 7-11% rocznie (od odsetek płacisz podatek Belki w wysokości 19%.).

Wynajem mieszkania w Krakowie to 4-7% rocznie. Jeśli korzystasz z firmy zarządzającej, to od tej kwoty trzeba odjąć jeszcze około 20% na opłaty za zarządzanie. Opodatkowanie zależy od formy, którą wybierzesz.

W przypadku flipa wysokość zarobku inwestora zależy od kilku czynników: wielkości mieszkania, aktualnej ceny sprzedaży (tańsze i mniejsze mieszkania sprzedają się szybciej), aktualnej sytuacji na rynku, lokalizacji, parametrów mieszkania itd. Generalnie na tym sposobie inwestowania zarabia się między 10 a 20% w skali roku, czyli średnio około 15% (przed opodatkowaniem). Czasami zdarzają się „złote strzały” i zyski sięgające kilkadziesiąt procent w skali roku, ale są to raczej sytuacje jednorazowe, a nie powtarzalne.

Nie mieliśmy do tej pory żadnego stratnego projektu.

 

 1. Ile ofert dostanę i kiedy?

Przeciętnie wysyłamy 1-3 oferty w miesiącu. Ich ilość zależy od aktualnej sytuacji rynkowej (może być ich mniej kiedy jest duży popyt na rynku i oferty szybko znikają).

 

 1. Jak wygląda oferta zakupu i jaki jest proces decyzyjny? Jak dostanę ofertę, jak szybko muszę się decydować?

Oferty wysyłamy mailowo. Oferta zawiera zdjęcia nieruchomości oraz kalkulator rentowności inwestycji z wyszczególnionymi wszystkimi kosztami, ceną sprzedaży i prognozowanym zwrotem. Zazwyczaj dołączamy również rzut. W zdecydowanej większości przypadku to wystarczy do podjęcia decyzji, natomiast jeśli chcesz osobiście zobaczyć mieszkanie przed zakupem, to taka możliwość też (najczęściej) istnieje.

Osoba, która podejmie decyzję jako pierwsza ma u nas pierwszeństwo w realizowaniu transakcji. Oczywiście im szybciej się zdecydujesz, tym lepiej. Zazwyczaj jeśli będzie to 1-2 dni, to będzie OK. Chociaż zdarzają się oferty, które znikają w ciągu kilku godzin czy nawet szybciej jeśli są wyjątkowo atrakcyjne.

To, jak szybko trzeba podjąć decyzję zależy od fazy rynku, ilości inwestorów, którzy aktualnie są w procesie zakupu, atrakcyjności danej oferty, kapitału potrzebnego na dane mieszkanie (im większy próg wejścia, tym zazwyczaj jest mniej chętnych).

 

 1. Ile pieniędzy muszę mieć na start?

W przypadku pożyczki minimalna inwestycja wynosi 50 000 zł.

Jeśli natomiast chcesz kupić mieszkanie na flipa, to w Krakowie w tym momencie trzeba mieć minimum 700 tys. zł na zakup, remont i koszty utrzymania.

Jeśli nie masz pełnej kwoty potrzebnej na zakup jest również możliwość współinwestowania. Jesteś wtedy właścicielem ułamkowej części nieruchomości proporcjonalnie do wniesionego kapitału.

W przypadku mieszkania pod wynajem łączna inwestycja, uwzględniająca zakup, remont i wyposażenie mieszkania oraz koszty to minimum 500 tys. złotych.

 

 1. Co się stanie jak mieszkanie się nie sprzeda?

Takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy. Każdą nieruchomość da się sprzedać. Najczęściej jest to kwestia ceny i czasu. Często również dobrego marketingu i umiejętności trafienia do odpowiedniego klienta docelowego.

Aczkolwiek właśnie cena sprzedaży i czas to dwa największe ryzyka przy transakcjach flippingowych. Inwestując w ten sposób ryzykujemy, że mieszkanie nie sprzeda się w takiej cenie jak zakładaliśmy i/lub że transakcja potrwa dłużej (co obniża roczny zwrot).

Te dwa ryzyka minimalizujemy wybierając odpowiednie nieruchomości do realizowania flipów.

 

 1. Czy mogę sobie to mieszkanie zostawić? (dla siebie, na wynajem)

Tak, jest taka możliwość. Zresztą już były takie przypadki ????. W takiej sytuacji rozliczamy się według oferty, którą dostajesz przed podjęciem decyzji o zakupie. Jeśli zdecydujesz się na wynajem, to możemy również polecić firmy, które oferują usługę zarządzania najmem.

 

 1. Gdzie kupujecie te mieszkania i czemu tylko w Krakowie?

Działamy na krakowskim rynku nieruchomości od 2014 roku, ten rynek znamy najlepiej. Jednocześnie jest on płynny, jest duży popyt i podaż, więc nie brakuje ani ofert, ani chętnych na mieszkania. Jednocześnie możemy wykorzystywać wieloletnie kontakty do wyszukiwania okazji.

Ponieważ mamy co tutaj robić, nie rozważamy ekspansji na inne miasta.

 

 1. Co muszę robić jako inwestor? Ile czasu mi to zajmie?

Działamy tak, żeby minimalizować zaangażowanie czasowe naszych Klientów.

Najprościej sytuacja wygląda przy pożyczce – sprowadza się do jednej wizyty u notariusza i zrobienia przelewu. Łącznie jest to więc 2-3 godziny.

Twoim obowiązkiem w przypadku flipa jest dwa razy przyjechać do notariusza (na zakup i sprzedaż mieszkania) oraz pilnować bieżących płatności (za remont, do administracji i za media). My zajmujemy się bieżącą obsługą inwestycji, kontaktami z administracją, załatwianiem formalności związanych z umową i przekazaniem lokalu itd.

W przypadku inwestorów spoza Krakowa zdarza nam się stosować pełnomocnictwa, które częściowo eliminują konieczność osobistej wizyty u notariusza. W ciągu całego procesu inwestycyjnego sumuje się to do około 10 godzin Twojego zaangażowania, żeby zarobić w efekcie kilkadziesiąt tysięcy.

Podobnie wygląda to przy zakupie mieszkania pod wynajem (chyba, że zdecydujesz się na samodzielne zarządzanie najmem – wtedy proces będzie zdecydowanie bardziej czasochłonny).

 

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *