Co należy przeanalizować przed udzieleniem pożyczki inwestycyjnej? – część 1

W ostatnim czasie w prasie ekonomicznej pojawiło się kilka artykułów na temat głośnych kłopotów firm, które oferowały inwestorom pożyczki inwestycyjne, a następnie – wskutek złych decyzji i/lub gorszej koniunktury gospodarczej – zaczęły mieć problemy ze spłatą. I tak, mogliśmy przeczytać przykładowo:

https://www.newsweek.pl/biznes/inwestorzy-czekaja-na-cud-na-horyzoncie-najwieksza-afera-finansowa-od-czasu-getbacku/7erqny1

Pozostali więc przy dotychczasowym modelu, oferując obligacje, tzw. weksle inwestycyjne, potem także pożyczki inwestycyjne. Kierowano je z reguły do drobnych inwestorów, szukających lokaty dla kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności, choć dziś wiadomo, że zdarzali się pożyczający nawet w granicach miliona złotych.

Przez wiele lat system był korzystny dla obu stron. Przy rekordowo niskiej inflacji i stopach procentowych inwestorów kusiły odsetki wyższe o 2-3 proc. niż w bankach. Z ich wypłatą nie było problemów, podobnie jak z wykupem papierów, często zresztą zamienianych przez klientów na kolejne. Holding miał zaś względnie tani kapitał na rozwój. Wszystko zmieniło się wraz z wybuchem inflacji, gdy za pożyczki trzeba było płacić nawet do 15 proc. odsetek. To zupełnie zrujnowało kasę Aforti, czego skutki odczuli wkrótce inwestorzy.

https://www.money.pl/gospodarka/pozyczki-palikota-pierwsi-inwestorzy-skapitulowali-a-zegar-tyka-6913545088412384a.html

— Do inwestycji skłoniła mnie głównie popularność Janusza Palikota, a także jego obecność w mediach, w towarzystwie innych znanych osób oraz celebrytów. Trudno było mi sobie wyobrazić, że to się nie uda — stwierdza nasz rozmówca.

Dodaje, że ludzie Palikota zaproponowali mu kolejne pożyczki inwestycyjne, ale po tym, czego doświadczył, odmówił. Na facebookowej, zamkniętej grupie, gdzie rozmawiają ze sobą inwestorzy, czytamy, że niektórzy zainwestowali kilkakrotnie kwoty rzędu 10 czy 20 tys. zł. W sytuacji, gdy firma ma problemy z płaceniem pracownikom na czas, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, sytuacja pożyczkodawców wydaje się niepewna. Zastanawiają się, jakie kroki podjąć.

Dlatego też postanowiliśmy napisać artykuł o tym, co warto sprawdzić przed udzieleniem komuś pożyczki. Będzie to uzupełnienie i rozszerzenie poprzedniego wpisu o pożyczkach inwestycyjnych.

Jeśli myślisz o udzieleniu pożyczki inwestycyjnej, to dobrze trafiłeś. Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co jest kluczowe przed podjęciem tej ważnej decyzji oraz co należy sprawdzić (lub przynajmniej o co zapytać pożyczkobiorcę) przed jej podjęciem. Od tego mogą zależeć losy Twojego kapitału. Dlatego koniecznie przeanalizuj wszystkie aspekty, które przedstawiamy poniżej.

  • Stan finansowy pożyczkobiorcy: Zacznijmy od podstaw. Zrozumienie, jak firma stoi finansowo, jest kluczowe. To obejmuje bieżący stan jej aktywów, pasywów oraz historię finansową. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego ryzyka i zaplanujesz pożyczkę z większą pewnością. W przypadku spółek, mają one obowiązek publikować sprawozdania finansowe w KRS, do których dostęp jest publiczny, więc to powinno być pierwsze miejsce, w którym możesz sprawdzić potencjalnego pożyczkobiorcę.
  • Cel inwestycji: Pytanie, dlaczego firma potrzebuje pożyczki, to punkt wyjścia. Upewnij się, że cel inwestycji jest jasny i że przyniesie korzyści firmie. To może być rozwój, zakup nowego sprzętu, ekspansja na nowe rynki – wszystko, co ma potencjał zwiększenia zysków. Może to być też – jak w naszym przypadku – zakup konkretnych aktywów inwestycyjnych (mieszkań). W przypadku trudności w spłacaniu pożyczki majątek firmy jest jednym z możliwych źródeł windykacji. Inaczej jest jeśli firma kapitał od inwestorów przeznacza na rozwój – wtedy inwestorzy muszą liczyć na spłatę odsetek i kapitału z przyszłych zysków firmy.
  • Plan inwestycyjny: Detale mają znaczenie. Poproś o szczegółowy plan inwestycyjny, który zawiera koszty, harmonogram działania i oczekiwane korzyści. To pomoże ocenić, czy projekt jest realny i opłacalny.
  • Historia kredytowa firmy: Historia spłacania poprzednich pożyczek to dowód na zdolność firmy do terminowej spłaty zobowiązań. Im lepsza historia, tym mniejsze ryzyko dla Ciebie jako pożyczkodawcy. Czy firma może przedstawić referencje od poprzednich lub aktualnych pożyczkodawców? Ile kapitału i odsetek spłaciła dotychczas?
  • Zaplecze operacyjne: Upewnij się, że firma ma odpowiednie zaplecze operacyjne, aby zrealizować swoje projekty. Brak odpowiednich zasobów może prowadzić do komplikacji. Z tego też powodu potencjalnie bardziej ryzykowne jest udzielanie pożyczek osobom działającym w pojedynkę niż spółkom posiadającym zespół ludzi.

  • Analiza konkurencyjności: Analiza konkurencji pomaga zrozumieć, jak firma wypada na tle innych graczy na rynku. To kluczowe, by wiedzieć, czy projekt ma szansę na sukces. Jaka jest jest pozycja wśród firm w tej branży?
  • Ryzyko rynkowe: Rynek bywa nieprzewidywalny. Zrozumienie ryzyka związanego z branżą i rynkiem, na którym działa firma, pozwala przygotować się na ewentualne trudności. Czy rynek jest stabilny czy podlega sezonowym wahaniom? Jaki jest obecnie cykl koniunkturalny (tzn. czy dana branża rośnie czy maleje)? Czy projekt będzie dalej rentowny jeśli koniunktura się pogorszy?
  • Zyskowność projektu: Ocen zyskowność projektu, na który ma zostać przeznaczona Twoja pożyczka. Czy planowane inwestycje przyniosą zwrot z pożyczki i dodatkowy zysk, który wystarczy zarówno na spłatę Ciebie jako inwestora, jak i dla pożyczkobiorcy? To kluczowe pytanie dla każdego inwestora.
  • Zabezpieczenia kredytu: Zabezpieczenia to tarcza dla Ciebie. Dowiedz się, jakie zabezpieczenia firma może zaoferować na wypadek niespłacenia pożyczki. To ważna kwestia, która zwiększa bezpieczeństwo inwestycji.
  • Historia inwestycji: Przegląd historii inwestycji firmy to kolejny krok. Dowiedz się, jakie projekty firma wcześniej przeprowadziła i jakie były ich wyniki.

Pamiętaj, że dokładna analiza przed udzieleniem pożyczki to klucz do minimalizacji ryzyka i maksymalizacji zysków. Dzięki temu podejmiemy decyzję bardziej świadomie, a nasza inwestycja będzie solidnie ugruntowana.

W kolejnym wpisie będziemy kontynuować ten temat. Już teraz zapraszamy!

 

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Komentarze do “Co należy przeanalizować przed udzieleniem pożyczki inwestycyjnej? – część 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *