Co należy przeanalizować przed udzieleniem pożyczki inwestycyjnej? – część 2

W poprzednim wpisie analizowaliśmy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed udzieleniem pożyczki inwestycyjnej. Dziś druga część cyklu – co warto sprawdzić? Na co się przygotować? O co zapytać?

 

Struktura kapitału: Sprawdzenie struktury kapitału firmy to kluczowy krok. Czy firma opiera się głównie na kapitale własnym, czy może jest zadłużona? Istnienie innych zobowiązań, takich jak kredyty czy leasingi, może wpłynąć na zdolność firmy do obsługi nowej pożyczki inwestycyjnej.

Przygotowanie na niepowodzenie: Nikt nie chce myśleć o niepowodzeniu, ale ważne jest, aby mieć plan awaryjny. Dowiedz się, jak firma planuje działać w przypadku niepowodzenia projektu, czy ma rezerwę finansową lub strategię na trudne czasy.

Umowa pożyczki: Umowa pożyczki to dokument, który warto studiować bardzo dokładnie. Zrozumienie warunków, takich jak oprocentowanie, harmonogram spłat i ewentualne kary, jest niezwykle istotne, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości.

Aspekty prawne i regulacyjne: Upewnij się, że firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami i posiada wszystkie niezbędne licencje. Nielegalna działalność może prowadzić do poważnych problemów prawnych i finansowych.

Zdolność spłaty: Ocenienie zdolności firmy do spłaty pożyczki to kluczowa kwestia. Warto opierać się na rzetelnych prognozach finansowych i analizować, czy firma będzie w stanie regularnie spłacać raty pożyczki.

Relacje biznesowe: Relacje z dostawcami, klientami i innymi interesariuszami mogą mieć wpływ na powodzenie projektu. Dlatego warto sprawdzić, czy firma utrzymuje dobre stosunki i czy nie ma żadnych konfliktów, które mogą wpłynąć na inwestycję.

Wsparcie doradcze: Czy firma ma dostęp do wsparcia doradczego? To może pomóc w rozwiązaniu ewentualnych problemów i podejmowaniu mądrych decyzji inwestycyjnych.

Ewaluacja ryzyka: Przed udzieleniem pożyczki przeprowadź dokładną ewaluację ryzyka inwestycyjnego. Rozważ różne scenariusze, włącznie z tymi niekorzystnymi, aby być przygotowanym na różne ewentualności.

Plan spłaty pożyczki: Skonsoliduj swoją wiedzę na temat planu spłaty pożyczki. Zrozum, w jaki sposób firma planuje ją spłacić, czy to z zysków, wpływów ze sprzedaży czy innych źródeł. To kluczowe, aby mieć pewność, że Twoja inwestycja będzie miała zwrot.

 

Jeśli masz wolne środki i myślisz o tym jak je zyskownie i bezpiecznie ulokować, zajrzyj tutaj – na dedykowanej stronie pokazujemy w jaki sposób można inwestować pieniądze w nieruchomości.

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *