Wykończenie domu od standardu deweloperskiego

 Wykończenie nowego domu jednorodzinnego od stanu deweloperskiego jest dużym przedsięwzięciem, ale z odpowiednim planem i podejściem można zrealizować to zadanie skutecznie. Należy przy wiedzieć, że remont domu jest trochę innym procesem niż remont mieszkania. Musimy pamiętać o większej liczbie zadań do zrealizowania – pojawia się strych, ogród, ogrodzenie i brama oraz wiele innych ważnych kwestii, które w blokach są nie są istotne dla właściciela mieszkania lub w ogóle go nie interesują. 

Na wstępnie należy podkreślić, że remont domu wiąże się z dużo wyższymi kosztami niż remont mieszkania:

 • Mamy zazwyczaj dwie pełne łazienki, czyli – obok kuchni – najdroższe elementy wnętrza
 • Kuchnia zazwyczaj również jest większa niż w bloku, co podnosi koszty jej wykonania i wyposażenia 
 • Mamy więcej pomieszczeń, a przez to więcej drzwi wewnętrznych
 • Musimy kupić osprzęt elektryczny
 • Mamy do zaaranżowania ogród i podjazd
 • Są domy, gdzie musimy dokupić piec 
 • Często musimy zrobić wykończenie strychu (bardzo rzadko deweloperzy w standardzie oferują ich ocieplenie lub obłożenie płytami OSB)
 • Nie każdy deweloper montuje bramę wjazdową, niekiedy ten koszt jest po stronie nabywcy
 • Jeśli nie mamy garażu lub wiaty to chcąc ochronić samochody powinniśmy dodać ten element do kosztorysu
 • Do przechowywania kosiarki i innych akcesoriów do pielęgnacji zieleni wokół domu potrzebujemy solidnego domku na narzędzia

Pamiętajmy, że te koszty potrafią się sumować w dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych. Są dużym zaskoczeniem, jeśli uciekamy z miasta i nie mieszkaliśmy dotychczas w domu jednorodzinnym. 

Jednak jeśli podejdziemy do tematu remontu rozsądnie i metodycznie oraz przeznaczymy odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie całego procesu, to jest to wykonalne nawet dla osoby bez doświadczenia w remontach. Aczkolwiek należy od razu założyć, że proces nie będzie łatwy i trochę siwych włosów nam od tego przybędzie 😉

Jak przejść przez proces remontu domu (przyjmujemy dla 100-130 m2)? 

1. Zaczynamy od oceny stanu domu – tutaj niezbędna jest ekipa od odbiorów technicznych. Sprawdzamy bowiem nie tylko wnętrze, ale również dach i elewację. Nie da się tego zrobić “na oko”, a wadliwie wykonany dom będzie niesamowicie kosztowny w utrzymaniu. Naprawa wszelkiego typu usterek, kiedy już zaczniemy mieszkać będzie też dużo bardziej uciążliwa.

2. Określamy budżet – możemy zapomnieć o krążących po internetowych forach kwotach rzędu 1000 zł za m2. Może jak robisz to własnymi siłami i nie wyceniasz pracy własnej to taka kwota się pojawi. Koszt wyremontowania domu w średnim standardzie to minimum 2200 zł/m2, ale raczej polecamy założyć 2500 zł i to licząc wyłącznie wnętrze, bez ogrodu i podjazdu. Jeśli marzą nam się drewniane podłogi, kamienne blaty i inne wygody z sektora podwyższonego standardu lub premium to cena za m2 szybko idzie w górę i w zasadzie nie ma limitu 🙂 

W przypadku domu warto dodać 10-20% zapasu na nieprzewidziane wydatki. Mamy sporo metrów, więc zawsze może nam wyjść coś, czego nie przewidzieliśmy. Albo będziemy chcieli kupić coś droższego niż zakładaliśmy, ponieważ wykańczając dom kierujemy się emocjami i nie ma w tym nic złego, że chcemy mieszkań w pięknym wnętrzu. 

3. Czas na planowanie i projektowanie

 • przygotuj szczegółowy plan remontu, w tym schematy i rysunki techniczne. Możesz skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz, aby dopracować szczegóły i pomysły. Na pewno pomoże to w komunikacji z ekipą. Omawianie wnętrza na poziomie to ma być tu a to tu i pokazywanie palcem zwiastują katastrofę. Z takim planem i rysunkami zbieraj wyceny przy spotkaniach z ekipami na miejscu. 
 • przygotuj harmonogram prac w oparciu o terminy ekip remontowych oraz dostawy materiałów wykończeniowych. Dodaj sobie dwa tygodnie luzu na ewentualne przesunięcia. 
 • na podstawie wycen od ekip przygotuj dokładny kosztorys remontu i porównaj go z budżetem, który założyłeś na początku. Jeśli kosztorys wychodzi większy i masz możliwość pokrycia wyższych kosztów to super, jednak jeśli nie, to jest to etap na którym należy się zastanowić co zmodyfikować lub z czego zrezygnować. 
 • podpisz umowy z ekipami remontowymi, sprawdź czy mają ubezpieczenie, dodaj kary umowne za niedotrzymanie terminu. Nie ma nic gorszego niż ekipa, która nie zaczyna pracy lub przerywa ją w połowie. 

4. Warto zwrócić uwagę na: 

 • Zezwolenia i pozwolenia: Upewnij się, że masz wszystkie wymagane zezwolenia i pozwolenia budowlane od lokalnych władz – garaż i część wiat też ich wymagają.
 • Rozbiórka i wyburzenia: Jeśli są obszary, które wymagają wyburzenia, upewnij się, że jest to wykonane zgodnie z prawem i bezpiecznie. Wybierz odpowiednią ekipę, aby przeprowadzić rozbiórkę, jeśli to konieczne.
 • Ogród i teren: Nie zapomnij o ogrodzie i terenie wokół domu. Wykonaj niezbędne prace pielęgnacyjne i ogrodnicze, aby cała nieruchomość wyglądała na zadbaną. Są to zadania dość wymagające pod kątem fizycznym i czasowym, są też dość drogie dlatego warto rozważyć zlecenie wykonania projektu ogrodu i wykonawstwo.
 • Sprzątanie i wywóz odpadów po remontowych: jest tego naprawdę dużo więc polecam od razu na czas remontu zamówić kontener. 

5. Odbiór prac: Przeprowadź ostateczny odbiór prac z ekipą remontową, aby upewnić się, że wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z planem i spełniają standardy jakości. Przejdź przez wszystkie punkty zakresu prac, sprawdź czy każde gniazdko działa, kaloryfer grzeje, czy masz ciepłą wodę, czy kabina albo instalacja pod zlewem/umywalką nie przecieka. Poświęć na to czas ponieważ ekipie o wiele łatwiej jest zrobić poprawki za jednym zamachem niż jeździć co kilka dni jak coś kolejnego znajdziemy.  Jeśli nie czujesz się na siłach, aby to zrobić możesz zlecić to ekipie od odbiorów technicznych.

6. Meble i wyposażenie: Przenieś swoje meble i wyposażenie do odnowionego domu. Dopasuj je do nowego wyglądu wnętrz i ciesz się swoim nowym miejscem do życia!

Pamiętaj, że każdy remont jest inny, więc najlepiej jest dostosować te wskazówki do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Jeśli nie masz doświadczenia w remontach, warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą w realizacji projektu lub kupić gotowy wykończony dom i od pierwszego dnia cieszyć się mieszkaniem w nowym miejscu, zamiast ciągle frustrować się, że coś nie działa tak, jak powinno.

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Komentarze do “Wykończenie domu od standardu deweloperskiego”

 1. Planowanie i przeprowadzenie remontu domu to wyzwanie, ale z odpowiednim podejściem da się to zrealizować. Warto uwzględnić wyższe koszty i robić to krok po kroku. Dobry plan, profesjonalne ekipy i kontrola jakości to klucz do sukcesu. Dzięki temu będę mógł cieszyć się pięknym, funkcjonalnym domem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *