Planowanie remontu mieszkania

Planowanie remontu mieszkania może być skomplikowanym procesem który wykańcza właściciela do tego stopnia, że o remontach nie chce słyszeć przez długie lata. Nie bez powodu branżowy żart mówi, że prace wykończeniowe wykańczają.

Jednak wcale nie musi tak być. Ważne, abyśmy umieli dobrze go zaplanować i dzięki temu byli w stanie osiągnąć pożądane efekty.

Co warto uwzględnić podczas planowania remontu mieszkania?

 • Określ cele remontu: Zastanów się, dlaczego chcesz przeprowadzić remont. Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? A może chodzi o poprawę wyglądu, funkcjonalności, zwiększenie wartości nieruchomości lub po prostu odświeżenie wnętrza? Sprecyzowanie celów pomoże Ci skupić się na niezbędnych zmianach i unikniesz przepłacenia za remont.
 • Ustal budżet: Określ jaką kwotę możesz sobie pozwolić wydać na remont. Upewnij się, że uwzględniasz koszty materiałów, usług wykonawczych, ewentualne dodatkowe koszty, takie jak wynajem narzędzi, oraz pewien margines na niespodziewane wydatki. Wypisz wszystko ponieważ pozornie drobny i mało ciekawy osprzęt elektryczny – którego czasem deweloper nie daje w standardzie z nowym mieszkaniem – potrafi kosztować kilka tysięcy.
 • Sporządź listę zmian i napraw: Przejdź po swoim mieszkaniu i zapisz wszystkie zmiany, jakie chciałbyś wprowadzić. Może to obejmować malowanie ścian, wymianę podłóg, wymianę instalacji elektrycznej itp. Uporządkuj listę według priorytetów i skonsultuj się z fachowcami, którzy doradzą czy to, co zaplanowałeś jest wykonalne i ile będzie kosztować.
 • Wyszukaj specjalistów: Jeśli nie masz umiejętności i czasu, aby przeprowadzić remont samodzielnie, będziesz potrzebował fachowców do wykonania niektórych zadań. Znajdź rzetelnych specjalistów, takich jak malarze, hydraulicy, elektrycy itp., którzy mają doświadczenie i pozytywne opinie od klientów. Pamiętaj aby zawsze podpisywać umowę z wykonawcą. Jeśli potrzebujesz generalnego remontu lub wykończenia mieszkania od stanu deweloperskiego, rozwiązaniem może być firma, która oferuje wszystkie te usługi.
 • Przygotuj kosztorys: Mając listę prac do wykonania i wyceny fachowców sporządź kosztorys. Zobacz czy wyliczona kwota zgadza się z tą, którą przeznaczyłeś na remont. Jeśli jest wyższa to właśnie ten moment, aby zastanowić się co jest ważne, a z czego trzeba zrezygnować. Czas poświęcony na kosztorys pozwoli uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki na koniec, kiedy orientujemy się, że musimy wydać dużo więcej niż zakładaliśmy. Z kosztorysem nie rozstawaj się przez cały czas trwania prac, aby na bieżąco monitorować czy zakupy są z nim zgodne czy trzeba coś skorygować. Kosztorys to dokument, z którego cały czas korzystamy, a nie chowamy do szuflady po sporządzeniu 🙂

 • Zdobądź pozwolenia i zgody: Sprawdź, czy wymagane są jakiekolwiek pozwolenia budowlane lub zgody sąsiedzkie na planowane prace remontowe. Skonsultuj się z odpowiednimi organami lub zarządcą/administracją nieruchomości, jeśli jest to konieczne. Uprzedź sąsiadów o planowanych pracach, aby byli przygotowani na hałas lub zabrudzenia na klatce schodowej. My najczęściej po prostu wywieszamy na klatce schodowej informację o planowanym remoncie, kiedy się skończy oraz kontaktem do osoby odpowiedzialnej za prowadzone prace.
 • Kup materiały i narzędzia: Ustal, jakie materiały będą potrzebne do remontu i dokonaj zakupów. Możesz zdecydować się na zakup samodzielny lub skorzystać z pomocy specjalisty (może to być fachowiec, z którym będziesz współpracować albo projektant(ka) wnętrz), który pomoże Ci znaleźć najlepsze oferty.
 • Zaplanuj harmonogram: Stwórz plan działania, określając kolejność prac i przewidywany czas trwania każdej z nich. Upewnij się, że uwzględniasz niezbędne przerwy i czas na rozwiązanie ewentualnych problemów oraz czas oczekiwania na zamówione elementy wykończenia. Przykładowo – oczekiwanie na drzwi na zamówienie to około 8 tygodni. Długo czeka się również na meble na wymiar.
 • Monitoruj postęp prac: Podczas remontu ważne jest, aby być na bieżąco z postępami prac. Regularnie sprawdzaj, czy wszystko idzie zgodnie z planem i rozwiąż wszelkie problemy, które mogą się pojawić. Rób dokumentację zdjęciową, pomoże ona przy ewentualnych sporach oraz awariach w przyszłości.
 • Zamieszkaj tymczasowo: Jeśli remont obejmuje większe prace, takie jak wymiana podłóg lub remont kuchni, możesz rozważyć tymczasowe zamieszkanie w innym miejscu. Upewnij się, że masz odpowiednie ustalenia i plany związane z tymczasowym pobytem. Jeden z naszych ulubionych przykładów to osoba, która po zleceniu remontu wyprowadziła się na miesiąc do rodziców, skąd mogła pracować zdalnie, a po powrocie zastała swoje mieszkanie po totalnej metamorfozie.
 • Zakończ i odbierz remont: Gdy prace remontowe zostaną ukończone, dokładnie sprawdź wykonane prace, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z oczekiwaniami. Warto wcześniej poszukać informacji w Internecie co dokładnie powinniśmy sprawdzić i sporządzić odpowiednie checklisty. Znalezione ewentualne usterki zgłaszamy wykonawcy, aby zostały naprawione.

Pamiętaj, że planowanie remontu jest rzeczą bardzo indywidualną i zależy od specyfiki twojego mieszkania. Warto również skonsultować się z profesjonalistami, którzy mogą pomóc Ci w procesie planowania i wykonania remontu, szczególnie w sytuacji, gdy nie możesz poświęcić remontowi wystarczająco dużo uwagi lub bardziej cenisz inne aktywności 🙂

 

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *