Ile kosztuje remont i czemu tak drogo?

Jednym z pytań, które najczęściej słyszymy jest to o koszt remontu za 1 m2 mieszkania. W świadomości wielu osób utarło się przyjmowanie 1000 zł/m2, które jednak od dawna nie jest już aktualne.
Kolejna sprawa jest taka, że nigdy nie mamy pewności co ktoś – chwaląc się uzyskaną kwotą w artykule czy w filmie na YouTube – wlicza w koszty remontu, a co pomija. AGD? Meble ruchome? A może sam wykonał część prac i nie wliczył wartości swojego czasu?

Generalizowanie jest bardzo ryzykowne i może skończyć się niemiłą niespodzianką pod koniec prac. Jest to szczególnie ważne przy zakupie mieszkania na inwestycję, ponieważ koszt remontu może nam “zjeść” zysk z flipa lub znacząco obniżyć rentowność najmu, jeśli oprzemy się na przypadkowej kwocie za m2, którą od kogoś usłyszeliśmy.

Określenie kosztów remontu mieszkania jest trudne jeśli nie mamy w tym doświadczenia. Pisząc o doświadczeniu mam na myśli co najmniej kilkanaście kompleksowych remontach w niedługim odstępie czasu, przy obecnych cenach, a nie takich robionych ze szwagrem 20 lat temu. Finalny koszt zależy to od wielu czynników, takich jak:
– rozmiar mieszkania – małe mieszkania mają wyższe koszty za m2, ponieważ – tak samo jak w większych lokalach – mamy w nich najdroższe elementy, jakimi są kuchnia i łazienka. Koszt nie “rozchodzi się” na większy metraż, więc duże mieszkania mają ten jednostkowy koszt niższy. Oczywiście mówimy o mieszkaniach mających jedną standardową kuchnię i łazienkę, mieszkania premium z dużymi kuchniami i kilkoma łazienkami to zupełnie inne kwoty, bliższe wykończeniu domu niż mieszkania w bloku.
– zakres prac – przeróbki elektryczne, wodno-kanalizacyjne, gładzie, tapety, schody potrafią znacząco wpłynąć na koszt prac
– wybrane materiały – pamiętajmy, że są płytki za 100 zł/m2 i za 500 zł, tak samo podłogi za 50zł i za 500 zł. Te kwoty przemnożone przez ilość metrów dają niebagatelne sumy. Tak samo jest z każdym materiałem, nie ma górnej granicy i musimy racjonalnie określić nasze możliwości. I nie warto się zdziwić będąc w sklepie, że akurat to, co nam się podoba, jest akurat najdroższe 😉
– lokalizacja – dostawy i wniesienie kosztują naprawdę sporo, a im dalej dostawca musi nam dowieźć towar, tym drożej. Tak samo jeśli występują utrudnienia, np. wysokie piętro bez windy.
– zmiany cen materiałów i robocizny – potrafią się zmieniać z miesiąca na miesiąc, co obserwowaliśmy nie tak dawno temu. Szczególnie jest to istotne w warunkach wysokiej inflacji.

Istnieje jednak kilka kroków, które można podjąć, aby oszacować koszty remontu gdy nie masz doświadczenia:
1. Sporządź listę zmian i napraw: Zapisz wszystkie zmiany, jakie chciałbyś wprowadzić. Może to obejmować malowanie ścian, wymianę podłóg, zaktualizowanie instalacji elektrycznej, remont łazienki, kuchni itp. Uporządkuj listę według priorytetów.
2. Konsultacje z fachowcami: Skonsultuj się z fachowcami, takimi jak budowlańcy, malarze, hydraulicy itp., aby uzyskać szacunkowe koszty ich usług. Opowiedz im o swoich planach i pokaż im swoje mieszkanie, aby uzyskać bardziej dokładne oszacowanie. Na tym etapie może się okazać, że zmiany są nie do wykonania lub są zbyt kosztowne.
3. Szukaj cen materiałów: Przeanalizuj, jakie materiały będą potrzebne do przeprowadzenia remontu i zbadaj ceny tych materiałów w różnych sklepach budowlanych. Możesz również skonsultować się ze specjalistą (np. projektantem wnętrz lub osobą, która na co dzień zajmuje się nadzorem nad remontami), aby dowiedzieć się, jakie materiały będą najlepsze dla Twoich potrzeb i budżetu.
4. Ustal budżet rezerwowy: Warto uwzględnić dodatkowy budżet na niespodziewane wydatki lub problemy, które mogą wystąpić podczas remontu. Zazwyczaj zaleca się zachowanie rezerwy na poziomie 10-20% ogólnego kosztu remontu. W mieszkaniach deweloperskich może to być mniejsza kwota, przy rynku wtórnym powinna być wyższa ponieważ po demontażach możemy mieć konieczność wykonania prac, które nie były zaplanowane.
5. Porównaj oferty: Jeśli skonsultowałeś się z kilkoma fachowcami, porównaj ich oferty i oszacowania kosztów. Upewnij się, że masz jasne i szczegółowe informacje dotyczące zakresu prac, materiałów i kosztów, aby dokonać porównania. Pamiętaj, że najtańszy wykonawca nie zawsze jest najlepszy, a ekipa mająca podejrzanie dużo wolnych terminów ma je nie bez powodu. Dobra ekipa to czas oczekiwania przynajmniej kilku miesięcy.
6. Dodatkowe koszty: Nie zapomnij uwzględnić dodatkowych kosztów, takich jak pozwolenia budowlane, wynajem narzędzi, koszty transportu i wniesienia materiałów itp.

 

Warto również pamiętać, że koszty remontu mogą się różnić w zależności od lokalizacji i dostępności usługodawców. Dlatego ważne jest, aby zbadać lokalny rynek (bo te same prace zlecane w Pcimiu i Warszawie mogą się znacznie różnić kosztami) i skonsultować się z fachowcami, aby uzyskać bardziej dokładne oszacowanie kosztów remontu mieszkania.

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *