Współpraca inwestora z pośrednikiem nieruchomości – debata

Niedawno w Krakowie na zaproszenie lokalnego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik mieliśmy okazję wziąć udział w debacie poświęconej tematowi współpracy inwestorów z pośrednikami nieruchomości. Linki wrzucamy poniżej.

Nie ma wątpliwości, że inwestowanie, w tym również flipy to skomplikowany proces, który wymaga wiedzy, doświadczenia i czasu. W takiej sytuacji zwłaszcza na początku swojej drogi warto rozważyć współpracę z pośrednikiem , który może być cennym partnerem na drodze do osiągnięcia naszych celów. My w Spinvest w zasadzie od początku naszej działalności mocno stawialiśmy na rozwijanie kontaktów z pośrednikami i korzystanie z ich usług zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży nieruchomości. I robimy to do tej pory. Wystarczy wspomnieć, że mniej więcej połowa naszej rocznej sprzedaży odbywa się we współpracy z biurami nieruchomości.

Jednakże, jak w każdej współpracy, istnieją zarówno korzyści, jak i minusy, które należy wziąć pod uwagę.

Poniżej przedstawiamy kilka głównych zalet i wad takiej współpracy.

Korzyści:

  • Fachowa wiedza i doświadczenie: Pośrednik dysponuje wiedzą na temat lokalnego rynku nieruchomości, trendów i wartości. Dzięki swojemu doświadczeniu może pomóc inwestorowi w dokonaniu trafnych decyzji inwestycyjnych. Posiada również umiejętności negocjacyjne, które mogą przyczynić się do uzyskania korzystnych warunków finansowych. Jest to szczególnie cenne, jeśli zachęcimy pośrednika do mocniejszego działania na naszą korzyść (np. poprzez dodatkową premię finansową za określony wynik).
  • Dostęp do szerszej oferty: dobry pośrednik ma dostęp do ofert, które mogą nie być publicznie dostępne. Mogą to być zarówno nieruchomości na flipa, jak i takie, które bardziej będą nadawać się pod wynajem. Dzięki temu inwestor ma większe szanse znalezienia ciekawego tematu.
  • Oszczędność czasu: Inwestowanie w nieruchomości wymaga sporego nakładu czasu na przeprowadzanie analizy rynku, oglądanie nieruchomości, negocjacje, oraz załatwianie formalności. Współpraca z pośrednikiem nieruchomości pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ pośrednik może przeprowadzić wstępny przegląd nieruchomości, dostarczyć niezbędne informacje oraz zająć się częścią formalności. Między innymi o tym również wspominałem w czasie debaty.

A jakie są potencjalnie minusy takiej współpracy?

  • Koszty: Współpraca z pośrednikiem wiąże się z kosztami. Pośrednik nieruchomości pobiera wynagrodzenie za swoje usługi. Dla niektórych inwestorów może to być dodatkowe obciążenie finansowe. W naszej filozofii działania traktujemy to po prostu jako część biznesu i wliczamy w koszty transakcji. Jeśli nawet wynagrodzenie pośrednika jest bardzo wysokie, ale temat dalej się opłaca (albo mówiąc inwestorskim slangiem „spina”), to czemu tego kosztu nie ponieść? Pośrednik to też przedsiębiorca, który pracuje dla zysku i jeśli dobrze wykonuje swoją pracę, to powinien być za nią dobrze wynagradzany.
  • Zależność od pośrednika: Inwestor może odczuwać pewną zależność od pośrednika nieruchomości, szczególnie jeśli polega na nim w znacznym stopniu. Decyzje dotyczące inwestycji mogą być podejmowane w oparciu o informacje i rekomendacje pośrednika, co może ograniczyć inwestorowi pewną samodzielność i kontrolę nad procesem inwestycyjnym.
  • Niezgodność z oczekiwaniami: Istnieje ryzyko, że inwestor i pośrednik nie będą mieli takich samych oczekiwań lub celów. Może to prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Ważne jest, aby komunikować swoje oczekiwania i cele inwestycyjne jasno i otwarcie, szczególnie przy rozpoczynaniu wzajemnej relacji. Warto również potwierdzać wszystkie ustalenia na piśmie. Nawet jeśli żadna ze stron nie ma złych intencji, to transakcje mogą trwać kilka czy – zwłaszcza przy większych tematach – kilkanaście miesięcy, a ludzka pamięć jest zawodna i niekoniecznie obie strony będą wtedy pamiętać jak i na co dokładnie się umawiały.

Podsumowując, współpraca z pośrednikiem nieruchomości może przynieść wiele korzyści, takich jak fachowa wiedza, dostęp do ofert „spod lady” i oszczędność czasu. Jednak, należy pamiętać, że wiąże się to również z kosztami, potencjalną zależnością od pośrednika i ryzykiem niezgodności z oczekiwaniami. W ostatecznym rozrachunku, wybór współpracy z pośrednikiem powinien być dokładnie przemyślany i zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestora. Warto korzystać ze sprawdzonych osób, nawiązywać jak najszersze relacje i po prostu być wobec siebie wzajemnie fair. Wtedy taka współpraca może trwać przez wiele lat i być bardzo korzystna dla obu stron.

 

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *