Flip 50/50 – co to jest i jakie są zasady współpracy

W jednym z poprzednich wpisów dokładnie opisaliśmy jak wygląda proces udzielania pożyczki. Ponieważ feedback do tego wpisu był bardzo dobry i wiele osób chwaliło go za jasne wyłożenie zasad współpracy, dzisiaj przedstawiamy podobne podsumowanie dla drugiego filaru działania branży inwestowania w obrót mieszkaniami, czyli flipów w modelu 50/50.

Dla wielu osób flipping jest synonimem zarówno wysokiego ryzyka, jak i potencjalnie wysokich zysków. Jest to strategia, która przyciąga przedsiębiorcze duchy gotowe podjąć wyzwanie i zobaczyć, jak daleko mogą się posunąć na rynku nieruchomości. Oto podsumowanie założeń współpracy, które powinny rozjaśnić, na czym polega ten model inwestycyjny.

Podstawowe założenia współpracy:

  1. Pierwszy krok: Wszystko zaczyna się od podpisania umowy, która jest niezbędna do rozpoczęcia współpracy i otrzymywania atrakcyjnych ofert.
  2. Koszty transakcji: Inwestor pokrywa wszelkie koszty związane z transakcją na każdym etapie jej realizacji. My zajmujemy się marketingiem, a koszty ogłoszeń są dzielone – połowa doliczana jest do naszej faktury.
  3. Pełnomocnictwo: Od inwestora wymagane jest udzielenie pełnomocnictwa cywilnego, które umożliwia nam realizację bieżących czynności oraz zawarcie umowy rezerwacji na sprzedaż mieszkania, kiedy znajdziemy zainteresowanego zakupem.
  4. Podział zysku: Po sprzedaży nieruchomości Spinvest wystawia fakturę na 50% wypracowanego zysku – z różnicowaniem w zależności od charakteru rynku (pierwotnego czy wtórnego – na tym pierwszym zysk liczymy od kwot netto, na tym drugim – od brutto).
  5. Remonty: Spinvest zajmuje się organizacją remontu, zatrudniając podwykonawców bez doliczania marży – skupiamy się na maksymalizacji zysku ze sprzedaży.
  6. Formalności prawne: Inwestycje wymagają posiadania JDG lub działania poprzez spółkę, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa podatkowego inwestora (w przypadku handlu mieszkaniami jako osoba prywatna można mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym).
  7. Własność: Nabywana nieruchomość jest własnością inwestora.
  8. Zarządzanie i sprzedaż: Nasza rola to kompleksowe zarządzanie procesem, od przepisania mediów, kontakty z administracją, nadzór nad remontem, prowadzenie marketingu aż po finalną sprzedaż, zapewniając inwestorowi regularne raporty z postępu prac.

 

Dla kogo flipping jest odpowiedni?

Flipping może być atrakcyjny, jeśli:

  • Oczekujesz stóp zwrotu w przedziale 10-20% rocznie,
  • Akceptujesz wyższe ryzyko związane z inwestycją,
  • Dysponujesz wolnym kapitałem w wysokości co najmniej 700 000 zł,
  • Posiadasz podstawową wiedzę o rynku nieruchomości.

Kiedy warto rozważyć inne opcje?

Z kolei flipping może nie być dla Ciebie, jeśli:

  • Nie masz dostępnych środków w wymaganej wysokości,
  • Unikasz ryzyka inwestycyjnego,
  • Brak Ci czasu na zaangażowanie w proces,
  • Oczekujesz jeszcze wyższych zysków.

 

Jakie są następne kroki?

Jeżeli zdecydujesz, że flipping to coś dla Ciebie:

  1. Podjąć decyzję o współpracy,
  2. Podpisać umowę doradztwa,
  3. Oczekiwać na oferty, które pozwolą Ci zainwestować i potencjalnie zarobić.

Flipping nieruchomości to strategia wymagająca zarówno odwagi, jak i rozwagi. Dla niektórych staje się ona drogą do finansowej niezależności, dla innych – lekcją rynkową.

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *