Czy warto korzystać z usług doradców kredytowych i finansowych przy zakupie nieruchomości?

Wiele osób zainteresowanych zakupem mieszkania zastanawia się, czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego. Oczywiście kontakt z doradcą kredytowym nie jest koniecznością, ale profesjonalna pomoc eksperta jest nieoceniona.

Znalezienie kredytu hipotecznego to skomplikowane wyzwanie. Kluczem jest gruntowne zbadanie zdolności kredytowej, a do tego potrzebna jest aktualna wiedza z zakresu ekonomii i prawa oraz czas niezbędny do przeanalizowania ofert bankowych. Najwięcej aktualnych informacji na temat kredytów, zasad ich udzielania, warunków, które musimy spełnić, a także prawa z zakresu bankowości posiada właśnie doradca kredytowy. To on pomoże w tych wszystkich elementach i dzięki temu zyskujemy pewność, że nie popełnimy błędu, który mógłby okazać się dla nas niekorzystny w skutkach.

 

Zdolność kredytowa to najprościej mówiąc ocena przez bank możliwości spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w terminach określonych w umowie.

Wyliczając zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę dochody kredytobiorcy, ale również wiarygodność finansową. W jej skład wchodzą: wysokość wkładu własnego, historia kredytowa, forma zatrudnienia, wiek, stan cywilny, ruchomości i inne posiadane nieruchomości. Aktualna koniunktura gospodarcza, wysokość stóp procentowych oraz marża banku także ma wpływ na ogólny obraz możliwości finansowych kredytobiorcy.

Zanim bank zacznie rozpatrywać powyższe elementy, rolą doradcy jest precyzyjna weryfikacja finansowa kredytobiorcy, która zminimalizuje niepowodzenie nieotrzymania kredytu z banku, i jednocześnie przyczyni się do sfinalizowania umowy kredytowej na jak najlepszych warunkach dla kupującego. Przykłady potencjalnych problemów można wymieniać w nieskończoność. Zdarzyło nam się, że kupujący od nas mieszkanie nie dostał kredytu, bo doradca – wstępnie przed podpisaniem przez klienta umowy przedwstępnej – nie wziął pod uwagę specyficznej branży, w której klient prowadził działalność gospodarczą. W efekcie dwa banki całkiem odmówiły kredytu, a dwa inne zażądały wysokiego wkładu własnego.

Wszystko brzmi bardzo dobrze, jednak żeby tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków:

  • Musimy wybrać doradcę. Jak to zrobić? Najczęściej działają polecenia rodziny i znajomych. Opinie na internetowych forach i grupach związanych z finansowaniem nieruchomości też są dobrym źródłem.
  • Musimy wybrać dobrego doradcę, czyli mającego doświadczenie – wynikające z jego wykształcenia i dotychczasowego zakresu pracy w finansach. Na rynku działają firmy ogólnofinansowe, mające szeroką ofertę produktów finansowych (nie tylko bankowych, ale również np. ubezpieczeniowych, oszczędnościowych, inwestycyjnych itd.) oraz doradcy wyspecjalizowani tylko w jednym rodzaju produktów, np. właśnie kredytach hipotecznych.
  • Dobry doradca musi posiadać rozległą ofertę produktów – minimum kilkanaście propozycji kredytowych różnych instytucji. Jest bowiem oczywiste, że im większy ich wybór, tym łatwiej będzie znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie.
  • Doradca kredytowy każdego dnia kontaktuje się z bankami, dlatego doskonale zna aktualne oferty kredytów hipotecznych. Jest to o tyle istotne, że oferta banków ciągle się zmienia, zarówno jeśli chodzi o parametry kredytów, jak i wymagania co do kredytobiorców. Dobry broker znajdzie najlepszy z dostępnych kredytów, dostosowany do naszej sytuacji i możliwości.
  • Doradca kredytowy ma spore możliwości negocjacyjne z kredytodawcami. Dobry agent wie, który bank pozwala na negocjacje i co jesteś w stanie zyskać.
  • Fachowiec zweryfikuje historię kredytową klienta w BIK-u. Pomoże ponadto załatwić wszelkie formalności, związane z ubieganiem się o kredyt, a więc skompletować dokumenty i wypełnić formularze.
  • Dobry doradca kredytowy nie kończy współpracy po podpisaniu umowy kredytowej. Pośrednik będzie monitorował spłatę zadłużenia, a z czasem może zaproponować korzystniejsze warunki kredytowania (np. poprzez refinansowanie kredytu).

Zakup mieszkania to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Aby zminimalizować stres i nie podjąć błędnej decyzji pod wpływem emocji, warto skorzystać z usług sprawdzonego doradcy kredytowego. Doradca zadba o finansowe aspekty uzyskania kredytu na dom czy mieszkanie, a także o spokój i komfort psychiczny kredytobiorcy.

Doradca kredytowy udzieli wszystkich ważnych informacji, wytłumaczy skomplikowane treści umowy i pomoże w uruchomieniu kredytu. Jest to zdecydowanie najlepsze wsparcie na każdym etapie przyznawania kredytu. Dopełnieniem jest regularna współpraca z ekspertami w swoich profesjach, m.in. notariuszami, rzeczoznawcami, analitykami bankowymi, deweloperami, architektami, fotografami.

Wbrew pozorom dobre relacje i współpraca z innymi fachowcami mogą również być istotnym czynnikiem przy staraniu się o kredyt bankowy. Kilka lat temu mieliśmy sytuację, że kupująca korzystała z usług doradcy spoza Krakowa, który nie znał specyfiki lokalnego rynku i nie miał rzeczoznawcy, z którym regularnie współpracował. W efekcie mieszkanie przyszedł wycenić rzeczoznawca zatrudniony przez bank, który zaniżył wartość nieruchomości o kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo m.in. nie wziął pod uwagę tego, że było świeżo wyremontowane i podobnych ofert w okolicy praktycznie nie było, a przez poprzednie kilkanaście miesięcy ceny na tym osiedlu bardzo gwałtownie wzrosły. Konsekwencją tego było to, że bank przyznał kupującej dużo niższy kredyt niż chciała, co skończyło się decyzją o odstąpieniu od zakupu. Kolejny kupujący organizował rzeczoznawcę samodzielnie i wycena nie tylko była zaniżona, ale przekraczała wynegocjowaną cenę nieruchomości, przez co kredyt został przyznany bez najmniejszych problemów.

 

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *