Zakup mieszkania wykończonego pod klucz – za i przeciw

Czy zastanawiasz się co wybrać: gotowe mieszkanie wykończone pod klucz czy może jednak postawić na własny remont od podstaw? To pytanie nurtuje wiele osób, zwłaszcza tych, którzy stają przed wyborem swojego pierwszego gniazdka. Dziś przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska, rozważając kluczowe argumenty zarówno za, jak i przeciw kupowaniu mieszkania gotowego do zamieszkania.

 

Dlaczego gotowe mieszkanie może być strzałem w dziesiątkę?

  1. Gotowe rozwiązania: Zacznijmy od oczywistości – mieszkanie wykończone pod klucz jest gotowe do zamieszkania od razu. To oznacza, że nie trzeba czekać miesiącami (a czasem i latami! – jak w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera na etapie dziury w ziemi) na zakończenie remontu. Wkraczasz do swojego nowego lokum niemal natychmiast, co może znacząco oszczędzić zarówno czas, jak i nerwy.
  2. Jakość wykończenia: Firmy specjalizujące się w kompleksowym wykańczaniu mieszkań mają spore doświadczenie i wiedzę, wynikające z dziesiątek zrealizowanych wcześniej projektów. Dzięki temu masz pewność, że jakość wykończenia będzie na odpowiednio wysokim poziomie. Materiały, które są używane, oraz prace wykonywane są zgodnie z obowiązującymi standardami, co eliminuje ryzyko kiepskiego wykonania. Oczywiście jakość wykończenia zawsze należy zweryfikować – jeśli się na tym znamy, to samodzielnie, a jeśli nie – zatrudnić znajomego fachowca lub wyspecjalizowaną firmę.
  3. Gwarancja: To jedna z kluczowych zalet gotowych mieszkań. Firmy flippingowe dają rękojmię na sprzedawane przez siebie mieszkania, co obejmuje także naprawy i poprawki. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy czy usterki, masz pewność, że zostaną one naprawione bez zbędnych kosztów i stresu.
  4. Brak konieczności zaangażowania czasu i pracy: To prawdopodobnie kluczowy argument przy zakupie gotowego mieszkania. Samodzielne przeprowadzenie remontu to nie tylko koszty, ale także wiele wysiłku, czasu i stresu. Trzeba planować, nadzorować prace, a czasem wykonywać niektóre prace samemu lub wynajmować dodatkowych fachowców lub kilka różnych ekip remontowych (jeśli jedna nie robi generalnego remontu). Gotowe mieszkanie pozwala zaoszczędzić czas, który możesz przeznaczyć na inne ważne sprawy.
  5. Stres i nerwy: Bez wątpienia remont to jedna z bardziej stresujących rzeczy w życiu. To proces pełen niespodzianek i nieprzewidywalności. Wybór ekip i fachowców, chodzenie po sklepach, opóźnienia w dostawach materiałów aż po nieoczekiwane problemy techniczne – wszystko to może prowadzić do ogromnego stresu i nerwów. Musisz być na bieżąco z postępem prac, koordynować ekipy remontowe i rozwiązywać wszelkie problemy, które się pojawiają. To kolejna rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę, wybierając remont własnymi siłami. Jakby tych problemów było mało, to jeśli robisz remont pierwszy raz, to praktycznie nigdy nie uda Ci się zmieścić w zakładanym budżecie. Dlatego koniecznie załóż dodatkowy bufor na nieprzewidziane wydatki!

A jakie są argumenty przeciwko gotowym mieszkaniom?

  1. Koszty wyższe niż remont własnymi siłami: Oczywiście, wygodne i gotowe mieszkanie ma swoją cenę. Zazwyczaj są one droższe od tych wymagających remontu. To może stanowić przeszkodę, zwłaszcza dla osób z ograniczonym budżetem. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy jesteśmy w stanie część prac przeprowadzić własnymi siłami lub taniej niż ceny rynkowe (bo np. ktoś z rodziny specjalizuje się w wykończeniu wnętrz).
  2. Brak personalizacji: Kupując gotowe mieszkanie, tracisz pewną swobodę w kwestii personalizacji przestrzeni. Nie masz pełnej kontroli nad wyborem materiałów czy wykończenia, co może nie do końca odpowiadać Twoim gustom.
  3. Ograniczone wybory: Deweloperzy często oferują jedno lub kilka standardowych wariantów wykończenia, co może oznaczać, że nie masz zbyt dużego pola do wyboru. To może być problemem, jeśli masz konkretne oczekiwania co do wyglądu mieszkania.
  4. Dodatkowe koszty: Oprócz ceny zakupu mieszkania, musisz uwzględnić także inne koszty, takie jak podatki, opłaty związane z zakupem nieruchomości czy koszty utrzymania. To może znacząco podnieść ostateczną cenę. Przykładowo – na rynku wtórnym podatek PCC wynosi 2% od ceny mieszkania – jeśli mieszkanie jest wykończone, to jest droższe, więc i ten podatek będzie wyższy, a różnica może sięgać nawet kilku tysięcy. Choć trzeba zaznaczyć, że od września 2023r. podatek PCC nie jest pobierany jeśli kupujący kupuje swoje pierwsze mieszkanie.
  5. Problemy z jakością wykończenia: Jeśli nie jesteśmy doświadczeni w budowlance lub nie zatrudnimy kogoś do sprawdzenia jakości wykonanych prac, istnieje realne niebezpieczeństwo, że nie wszystko w kupowanym mieszkaniu będzie zrobione idealnie. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza w mieszkaniach robionych przez początkujących flipperów. Słabo wykonane prace mogą skutkować licznymi problemami, np. z instalacjami. To może prowadzić do dodatkowych kosztów napraw i poprawek, a także do obniżenia komfortu życia w nowym mieszkaniu. Ponadto, słabo wykończone mieszkanie może obniżyć jego wartość rynkową. Jeśli w przyszłości zdecydujesz się na sprzedaż lub wynajem nieruchomości, może być trudniej znaleźć chętnych, a cena może być niższa niż w przypadku lepiej wykończonego lokum.

 

A więc, gotowe mieszkanie czy własny remont? Co wybierasz?

Dylemat między gotowym mieszkaniem a remontem od zera to indywidualna kwestia, która zależy od Twoich potrzeb, budżetu i preferencji. Każda z opcji ma swoje zalety i wady, więc warto dokładnie przemyśleć, co jest dla Ciebie najważniejsze.

A jaki rodzaj mieszkania bardziej Cię przekonuje? Gotowe i wykończone pod klucz czy własny remont od podstaw? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

 

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *