Flip w praktyce – jak wygląda cały proces?

Czy wiesz jak przebiega flip nieruchomości w praktyce?

 

Flipowanie nieruchomości to proces kupna, remontu i szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Ale jak dokładnie wygląda cały ten proces?

Oczywiście piszemy o tym z perspektywy współpracy inwestora (pasywnego) z firmą flippingową taką jak nasza. Jeśli flipujesz (lub dopiero o tym myślisz), to część opisanych poniżej czynności będzie do pominięcia. Bo w końcu mało kto podpisuje umowę o współpracy sam ze sobą, co nie? 😉

 

Na początek, inwestor musi podpisać umowę o współpracy, która reguluje wzajemne zobowiązania i prawa, mówi o tym co i kiedy trzeba zrobić, jakie są zasady wyliczania wynagrodzenia, kiedy jest ono wypłacane, kto pokrywa jakie koszty związane z inwestycją itd. U nas dodatkowo należy wpłacić kaucję, która zostanie rozliczona przy pierwszej transakcji. Obecność kaucji wynika z tego, że mieliśmy sytuacje, że pojawiały się osoby, które były ciekawe tego, co oferujemy, ale nie miały intencji nic kupić. Kaucja weryfikuje w praktyce realne zainteresowanie usługą.

 

Następnie, inwestor otrzymuje oferty na maila, średnio 1-2 miesięcznie, zawierające kalkulator, zdjęcia oraz rzuty nieruchomości. Po przemyśleniu danej oferty, inwestor podejmuje decyzję o zakupie, tzn. czy chce w dany temat wchodzić czy może jednak poczeka na kolejną okazję.

 

W przypadku pozytywnej decyzji, rozpoczynamy proces zakupu – dogadujemy ze sprzedającym szczegóły, terminy, warunki transakcji oraz cenę. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej oraz (w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego) przeprowadzenie odbioru technicznego mieszkania. Na rynku wtórnym często również oceniamy stan techniczny mieszkania, ale już samodzielnie.

 

Potem przychodzi kolej na wizytę u notariusza w celu dokonania zakupu. Po tym etapie, musimy zająć się bieżącą obsługą mieszkania oraz przystąpić do prac projektowych, a następnie wykończeniowych lub remontowych. Typowo projektowanie trwa 1-2 tygodnie, a prace remontowe/wykończeniowe – między 6 a 10 tygodni.

 

Gdy nieruchomość jest gotowa do sprzedaży, podejmujemy działania marketingowe, organizujemy prezentacje i po znalezieniu osoby zainteresowanej ustalamy warunki transakcji. Następnie spotykamy się u notariusza w celu dokonania sprzedaży i rozliczenia transakcji.

 

Na końcu, po przekazaniu mieszkania kupującym, inwestor może cieszyć się zyskiem z transakcji. To jest też moment na rozliczenie z firmą flippingową poprzez fakturę za usługę.

 

Cały proces flipowania nieruchomości trwa zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy, a inwestor może się spodziewać zwrotu kapitału na poziomie od 10 do 20% rocznie. Co najlepsze, ograniczamy czasowe zaangażowanie inwestora do niezbędnego minimum, co pozwala mu skupić się na kolejnych projektach. W praktyce poświęcasz na jedną transakcję maksymalnie kilka godzin, żeby zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Typowa inwestycja w mieszkanie w Krakowie w chwili kiedy piszemy te słowa (luty 2024 r.) to między 700 tys. a 1,2mln zł. Oczywiście zdarzają się zarówno mieszkania tańsze, jak i droższe.

 

Zastanawiałeś się kiedyś, czy flipowanie nieruchomości jest dla Ciebie? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu!

 

#flip #nieruchomości #inwestycje #remont #zysk

Podoba Ci się to, co robimy? Polub i obserwuj w social media:

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieruchomościach i inwestowaniu?

ZOBACZ


Powrót na listę wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *